Megnyitó: 2023. március 2.

Kép-írók

Az irodalom klasszikusai épp azért klasszikusok, mert úgy gondolunk rájuk, mint időt álló értékekre. Petőfi, Madách vagy Ady költészetének több évszázad távlatában is létezik olyan olvasata, amely tanulságos és átélhető az ezredforduló embere számára is. Az újra értelmezést gyakran nehezítik nyelvi akadályok, az olykor több évszázados szóhasználat, grammatikai fordulatok megértésének nehézsége. Az aktualizáló átfordításban lehetnek segítségünkre a képek, amelyek nem csak egy másik művészeti hordozóra fordítják a régmúlt írásokat, hanem napjaink vizualitásának nyelvén teszik ezt. Talán elsőre szentségrombolásnak tűnhet ez a gesztus, de valójában a tiszteletadás egy módját gyakorolják a képalkotók, amikor képzőművészeti formába foglalják az irodalmi klasszikusokat. Meggyőződésünk szerint képeikkel kaput nyitnak napjaink olvasói számára a régmúlt irodalmi hagyománya felé, egy olyan generáció figyelmét irányítva rájuk, amely már jobban „olvas” képeket mint szövegeket.

Révész Emese

 

Művészetpedagógia:

Kiállításunk két alkotó, Kósa János és Grela Alexandra szépirodalmi inspirációra született műveiből válogat. Mindketten eredendően festők, de Kósa János ezúttal grafikákat mutat be, míg Grela Alexandra festői igényű illusztrációs műveiből válogat. Kósa János Munkácsy-díjas festőművész, aki évtizedek óta a Magyar Képzőművészeti Egyetem Festő Tanszékének tanára, és mint ilyen a fiatal festő nemzedék meghatározó mestere. Az elmúlt években egyetlen, kimeríthetetlen gazdagságú irodalmi klasszikusra, Madách Imre Az ember tragédiája című színművére rajzol és fest variációkat. Madách drámájának vizualitása igen erős, talán ez magyarázza, hogy az elmúlt másfél évszázad során oly sok képzőművészt inspirált, Zichy Mihálytól, Buday Györgyön és Kondor Bélán át Bálint Endréig.

Kósa festészetét régóta foglalkoztatja a személyes és közösségi emlékezet működése. Ezúttal Zichy grafikáiból kiindulva (azokat egyéni módon parafrazeálva) reflektál Madách grandiózus emberi színjátékára. Virtuóz rajzi tudással megfogalmazott kompozícióin napjaink szereplői és a gyerekkori emlékezet mélyének töredékei találkoznak a madáchi történeti forgószínpad eseményeivel.

Révész Emese

Kósa János

“Mondottam ember: küzdj és bízva bízzál.”

Madách Imre: Az ember tragédiája

Kósa János illusztrációja
Madách Imre – Az ember tragédiája című dráma XV. színéhez

Grela Alexandra

Grela Alexandra napjaink egyik legkiválóbb illusztrátora, az 1. Budapesti Illusztrációs Fesztivál fődíjasa, valamint 2021-ben Az év illusztrátora elismerés nyertese. A lengyel születésű művész festői tanulmányait Krakkóban végezte, festői kultúrája illusztrációs művein is tetten érhető. Szépirodalmi illusztrációi komplex módon és rendkívül friss vizualitással gondolják újra a szépirodalmi klasszikusokat. 2021-ben 55xAdy cymű kötetében kifejezetten a mai középiskolás generációt célozta meg illusztrációval, újabban a Nyugatos íróktól kortárs magyar költők verseire készít kompozíciókat. Képein a versek asszociatív képzettársításai szürreális, dadaista képalkotásokként öltenek formát. Illusztrációi a modern kollázs és a filmes montázs technikájából egyaránt sokat merítenek.

Révész Emese

„Hát most a sorsom ezt üzeni?
Hát most már akarnom is tilos?
Így levelez velem a Tenger,
Ez a nagy ócska papiros?
Ím, itt a válasz: élek, vagyok,
Fáradtan, fájón, ahogy lehet,
De élek s úr fogok maradni
Tenger, sors s mindenek felett.”
(Ady Endre: A tenger ákombákoma – részlet)

Grela Alexandra illusztrációja
Ady Endre – A tenger ákombákoma című verséhez

A kiállítás támogatja: