MŰVÉSZETRŐL
Bán Blanka művészettörténész előadásai
gasztroélménnyel egybekötve

Művészetől könnyedén exkluzív
A KÉPEZŐ Galéria fogyaszthatóvá teszi a művészetet! Az exkluzív művészettörténeti előadások során izgalmas témákkal és nem hétköznapi ízélményekkel kényeztetjük a közönséget. Gondolkodtál már azon, hogy milyen ízű Louis Vuitton x Yayoi Kusama divatkollaborációja, Claude Monet napfelkeltéje, vagy Dionüszosz, a borok antik istenének nedűje? Mindezt rekonstruálhatod a Nagyon borbirtok kézműves borai és a Kisbödön Ételbár ínyenc falatkái által.
Helyszín: 1024 Budapest, Keleti Károly utca 13/A
Időpont: 18:30-21:00
Előadásaink

2025. február 11.: A múzsa csókja édesen kínálva. Művészek és múzsáik
A „művész és múzsája” a képzőművészet történetének egyik legismertebb toposza a kölcsönös és harmonikus szerelemtől kezdve a mindent elsöprő és egymást szinte teljesen felőrlő szerelmi kapcsolatokig. Mély érzelem nélkül nem születhet igazán jó művészeti alkotás, s a viszonzott, vagy épp viszonzatlan érzések számos ikonikus remekművet inspiráltak az idők során. Salvador Dalí és Gala, Gustave Klimt és Emilie Flöge, Auguste Rodin és Camille Claudel, Frida Kahlo és Diego Rivera nem csak a magánéletben, hanem a munkában is hihetetlen hatást gyakoroltak egymásra. S vannak olyan múzsák, akik nem csak egy férfit vagy nőt inspiráltak alkotásra, hanem adott esetben többet is: ilyen Elizabeth Siddal, a viktoriánus Anglia preraffaelita mestereinek vágyképe, vagy Kiki de Montparnasse, a szürrealista éra egyik legmeghatározóbb női alakja. Milyen az, ha nem csak homlokon csókol meg egy alkotót a múzsa? Az előadáson kiderül, s meg is kóstolhatjuk a különleges desszert-variációk által!
Menüsor:
- előétel – angolzeller salsás bruschetta
- főétel – japán lilakáposztasaláta füstölt pisztránggal
- desszert – sült zeller és cékla dióval csokis balzsamecetredukcióval

2025. március 11.: Terítéken a leghíresebb spanyol mesterek. Festői csemegék tapas-különlegességekkel
¡Viva España! Spanyolország képzőművészete épp olyan sokszínű és gazdag, mint a történelme és a földrajza. Nem véletlen, hogy az évszázadok során a spanyol művészeti örökség az egyetemes festészettörténet szerves részévé vált. Diego Velázquez festészete a barokk művészet csúcsát jelenti, Francisco Goya fekete korszaka megrázó és letaglózó, mégis, a magasszintű festői tudás nélkül nyilvánvalóan nem lehetne máig érvényes és hatásos. Bár El Greco művészneve annyit tesz, hogy „a görög”, a mester választott hazája Spanyolország volt, s legalább annyira spanyol mester ő, mint amennyire görög. Pablo Picasso számára egész életében fontos volt a nemzetisége, de Salvador Dalí is rendszeresen felhasznált jellegzetes elemeket e színes kultúrából. A festői csemegékhez tapas-különlegességek dukálnak március 11-én este!
Menüsor:
- előétel – serrano diós-tapenádos kenyéren
- főétel – sült padlizsán kukoricasalsával
- desszert – quesada pasiega
- bor – Nagyon Rizling

2025. április 29.: A vászon mögött, a kalapács alatt: a műkereskedelem ínyenc történetei
A műkereskedelem egy rendkívül izgalmas világ, amely nem csak „A” osztályos remekművek adásvételéről szól, hanem a piac, a gazdaság és a kultúra összefonódásába is betekintést nyújt. Őrült versenyszellem kapcsol be egy licit során, amikor hatalmas összegek forognak kockán: különös pszichés aspektusa ennek az, ha a potenciális vásárló nagyobb fájdalmat érez, ha „elveszít” egy tárgyat, mint amekkora örömet okozna a megszerzése. Mi tulajdonképp a műgyűjtés: befektetés, presztízs, passzió? Meddig képes elmenni egy licitáló és mi szabja meg egy műtárgy árát? Hogyan érheti a sokszorosát egy olyan alkotás, ami félig megsemmisítette magát a leütés pillanatában? Egyáltalán miért gyűjtünk tárgyakat és mikor alakult ki ennek az intézményes rendszere? Bán Blanka művészettörténész előadásán a nemzetközi és a magyarországi műkereskedelem legjelentősebb leütései, valamint a kortárs tendenciák egyaránt középpontba kerülnek, bemutatva többek között a Képező aktuális kiállító alkotójának, az itthoni kortárs festészet megkerülhetetlen alakjának, Soós Nórának a festményeit is. „A jó üzlet a legjobb művészet!” – vallotta Andy Warhol. Senki többet?
Menüsor:
- Hamarosan

2025. június 10.: Remekművek a vízpartról. Bor, Balaton, Képező
Szikrázó napsütés, kéklő égbolt és víztükör, csíkos napernyők, kacagó gyerekek, Balaton. A víz, mint alapvető őselem már a legkorábbi időkben is felbukkant a művészetben, a csodálatos természeti tájakon belül ez különösen közkedvelt témának számít. Természetesen a magyar tenger nélkül nincs magyarországi festészet: a romantikus felfogású tájképektől kezdve a kortárs művészet humoros, ironikus képeiig számos alkotót inspirál és inspirált a Balaton. Milyen volt Szinyei Merse Pál Fonyódja az első világháború környékén? Miért épp az északi part lett Egry József választott otthona? Hogyan örökítette meg „a derűs élet festője”, „a nagy víz nagy szerelmese”, azaz Csók István Balatonaligát? És vajon kiket foglalkoztat a kortárs alkotók közül a Balaton- tematika? Tartsanak Bán Blanka művészettörténésszel a szezon utolsó Művészetről Könnyedén Exkluzív előadásán és koccintsanak a nyárra a ház borával, amely stílszerűen egyenesen Csopakról érkezett a Képezőbe!
Menüsor:
- Hamarosan
Jegyvásárlás